Blog

Miért jó, ha a gyereked fest?

2023.03.06 13:53
Miért jó, ha a gyereked fest?

A világ legjelentősebb festői – például Renoir, Dali, Csontváry vagy éppen Monet – közül egyikük sem volt különösebben tehetséges gyerekként. Mindannyian egyfajta időtöltésként, hobbiként tekintettek a művészetre: hogy aztán később világhírű, sőt stílusalkotó festővé váljanak. A festészet – ahogy látszik – mindenkié: íme néhány indok, miért jó, ha a gyereked fest (még akkor is, ha nem feltétlen lesz világhírű)?

Miért éppen festés?

Nem szeretjük leírni az ilyen hasonlatokat, de a festés sokkal több, mint festés. Amellett, hogy remek móka és szórakozás rengeteg képességet erősít, hoz felszínre, élvezetes, emellett szociális, érzelmi és intellektuális előnyei is vannak.  Összegyűjtöttünk néhány – döbbenetesen egyszerű – előnyt és indokot, miért fessen a gyereked, miért érdemes meglepni őt egy kreatív számfestővel?

Elképesztően fejleszti a finommotoros képességeket

Lehet, hogy te már nem is emlékszel, de az óvodában és az iskola első pár osztályában szinte folyamatosan színeztél, rajzoltál, festettél. A gyereked épp ugyanezt teszi, nem véletlenül: miközben fest erősíti a kézizmait, megtanulja nyugodtan, finoman fogni az ecsetet, a rendkívül finom mozdulatokat, azt, hogy ne menjenek ki a vonalból. A számfestőnk egyik szuper előnye, hogy rendkívül sokat segít ebben.


Szem-kéz koordináció


Biztosan láttál már sportmeccset (lehet kézi, foci, kosárlabda) amikor a játékos úgy passzol, hogy arra gondolsz „de hát oda sem nézett”. Valójában mindig odanéz, hiszen a szem-kéz koordináció rendkívül fontos. A festészet ebben is segít: a gyereknek meg kell néznie a képet és el kell döntenie mi a következő kéz-lépés. Minél többet gyakorolja ez annál egyszerűbben „jön” majd. A magyarázata különleges: ilyenkor az agyunk nem az eszközre (például az ecsetre) koncentrál, nem arra hova kell és mit festeni, hanem a közte levő térre, amit le kell küzdeni. A szem-kéz koordináció valójában az üres felületre koncentrálva hoz döntést.


A vizuális érzékelés


Technikailag a vizuális észlelés az, amikor az agy értelmezi azt, amit a szem lát. Szinte mondani sem kell, hogy a festészet egyik legnagyobb előnye akár többféleképpen is fejleszthető: azzal, hogy fessen meg valamit, azzal, hogy fessen valamit, amit lát (például egy modellt, vagy almát) egészen addig, hogy próbáljon meg lemásolni egy festményt. A legáltalánosabb az, hogy fessen meg egy területet úgy, hogy ne menjen túl a határon. A számfestőink ezt az első lépést támogatják.


Fejleszti a kreativitást


Amikor a felnőttek nem adnak a gyerekeknek útbaigazítást vagy lemásolandó festményt (tehát azt festhet, amit akar) a festés remek lehetőséget kínál számukra, hogy fejlesszék a kreativitást anélkül, hogy aggódnának amiatt, hogy mások mit gondolnak a remekművükről. Márpedig – ahogy az absztrakt festőknél láthatjuk egy háromszög alakú fej, a modern festészet néhány színes négyzete, vagy a különös, fura picassói alakok – mind-mind ugyanolyan remekművek, mint amit a gyereked készít.


Érzékszervi fejlődés


A festés lehetőséget ad a gyermekeknek arra, hogy egyszerre a legtöbb érzékszervüket használják, miközben különböző textúrákkal és színekkel dolgoznak. A művészetben használt különböző anyagokon keresztül felfedezik a világukat, és verbálisan is kifejezik magukat, miközben alkotásaikról – történeteket – mesélnek, hiszen minden képnek van egy története.


Mert szeretik


Talán a legkedvesebb indok. Szinte minden kisgyerek imádja a színeket, imád alkotni, besöpri az alkotás után járó dicséretet, ami arra ösztönzi, hogy még szebbet, izgalmasabbat, érdekesebbet fessen és fejlődjön.

Szuper ötleteink vannak, ismerd meg a számfestőinket. Imádni fogjátok mindketten.